For the LATEST results, listen to 730 CKDM!

 

FRIDAY DECEMBER 2ND

PARKISSIMO HOCKEY LEAGUE

PEEWEE

McCREARY @ DAUPHIN 2   7:30pm

BANTAM

DAUPHIN 2 @ ELKHORN   7:15pm

 

MANITOBA JUNIOR HOCKEY LEAGUE

WINKLER FLYERS @ DAUPHIN KINGS   7:30pm

PORTAGE TERRIERS @ WINNIPEG BLUES   7:00pm

SWAN VALLEY STAMPEDERS @ STEINBACH PISTONS   7:30pm

OCN BLIZZARD @ VIRDEN OIL CAPITALS   7:30pm

 

VARSITY VOLLEY BALL PROVINCIALS

A BOYS CHAMPIONSHIPS – STE. ROSE

POOL A: ROSENORT, MELITA, ROSSBURN, WESTPARK, STE. ROSE CELTICS

POOL B: ELTON, HAMIOTA, ST. JOACHIM, ELM CREEK, JOSEPH H. KERR

MELITA MARAUDERS VS STE. ROSE CELTICS   4:00pm

WESTPARK ROAYALS VS STE. ROSE CELTICS   7:00pm

A GIRLS CHAMPIONSHIPS – GRANDVIEW

POOL A: ELTON, BOISSEVAIN, STRATHCLAIR, RIVERS, ST. PAUL’S

POOL B: GRANDVIEW SPARTANS, DELORAINE, GLENBORO, ROSENORT, JOSEPH H. KERR

GRANDVIEW SPARTANS VS GLENBORO PANTHERS   3:00pm

GRANDVIEW SPARTANS VS DELORAINE COLTS   6:00pm

AA BOYS CHAMPIONSHIPS – CARMAN

POOL A: NIVERVILLE, CARMAN, STEINBACH CHRISTIAN, TEULON, SOURIS

POOL B: GREEN VALLEY, WARREN, MAJOR PRATT TROJANS, GABRIELLE ROY, FRONTIER

MAJOR PRATT TROJANS VS FRONTIER MOSAKAHIKEN   9:00am

GREEN VALLEY PIRATES VS MAJOR PRATT TROJANS   12:00pm

MAJOR PRATT TROJANS VS GABRIELLE ROY LES ROYS   2:00pm

AA GIRLS CHAMPIONSHIPS – MORRIS

POOL A: NIVERVILLE, MAJOR PRATT TROJANS, KILLARNEY , GOOSE LAKE ANGELS, GIMLI

POOL B: GREEN VALLEY, MORRIS, MacGREGOR, WARREN, FRONTIER

NIVERVILLE PANTHERS VS MAJOR PRATT TROJANS   10:00am

GIMLI LAKERS VS GOOSE LAKE ANGELS   11:00am

MAJOR PRATT TROJANS VS GIMLI LAKERS   1:00pm

KILLARNEY RAIDERS VS GOOSE LAKE ANGELS   2:00pm

AAA GIRLS CHAMPIONSHIPS – WINNIPEG

POOL A: DAUPHIN CLIPPERS, LOUIS RIEL, ST. NORBERT, CALVIN CHRISTIAN, LANDMARK

POOL B: NEELIN, STONEWALL, SANFORD, HAPNOT, CHURCHILL

DAUPHIN CLIPPERS VS LOUIS RIEL VOYAGEURS   10:00am

DAUPHIN CLIPPERS VS CALVIN CHRISTIAN EAGLES   12:00pm

AAA BOYS CHAMPIONSHIPS - WINNIPEG

POOL A: CALVIN CHRISTIAN, LOUIS RIEL, W.C. MILLER, HAPNOT, WESTGATE

POOL B: NEELIN, JOHN TAYLOR, STONEWALL, DAUPHIN CLIPPERS, STE. ANNE

DAUPHIN CLIPPERS VS ST. ANNE   11:00am

STONEWALL RAMS VS DAUPHIN CLIPPERS   2:00pm

 

MANITOBA MIDGET HOCKEY LEAGUE

PARKLAND RANGERS @ SOUTHWEST COUGARS   8:00pm

 

WESTMAN HIGH SCHOOL HOCKEY LEAGUE

DAUPHIN CLIPPERS @ BIRTLE FALCONS   *POSTPONED*

 

NORTH CENTRAL HOCKEY LEAGUE

RIVERS JETS @ FOXWARREN FALCONS   8:30pm

RUSSELL RAMS @ GRANDVIEW COMETS   8:30pm

 

WESTERN HOCKEY LEAGUE

BRANDON WHEAT KINGS @ VANCOUVER GIANTS   9:30pm

 

HOME HARDWARE CANADA CUP – BRANDON

DRAW 7

CAREY VS FLEURY   8:30am

GUSHUE VS KOE   8:30am

CARRUTHERS VS LAYCOCK   8:30am

HOMAN VS SWEETING   8:30am

DRAW 8

GUSHUE VS McEWEN   1:30pm

JACOBS VS CARRUTHERS   1:30pm

ROCQUE VS EINARSON   1:30pm

JONES VS SWEETING   1:30pm

EPPING VS LAYCOCK   1:30pm

DRAW 9

EINARSON VS CAREY   6:30pm

HOMAN VS JONES   6:30pm

JACOBS VS EPPING   6:30pm

KOE VS McEWEN   6:30pm

ROCQUE VS FLEURY   6:30pm

Local News

Local Sports